Návrat na hlavní stranu

Pardubický cukrář dostal řád svatého Ambrože

Pardubice - Bývalý perníkář Josef Janoš z Pardubic letos oslaví osmdesátiny. Včera dostal dárek, kterého si bude cenit asi nejvíc. Společenstvo cukrářů mu na pardubickém zámku udělilo řád svatého Ambrože, patrona cukrářů.

"Nemám rád okázalé ceremonie," prohlásil sice po slavnostním předání, ale bylo patrné, že si červené šerpy se zlatými znaky cení.

Foto článku

V rodinné tradici pokračuje syn

"Tatínek například již v roce 1958 dělal perníkové srdce na cukrářskou výstavu v Bruselu," připomněl za oceněného jeho syn Pavel Janoš. Firemní štafetu již převzal po otci a nyní je jedním ze čtyř výrobců zdobeného perníku v Pardubicích.

Firmu se zdobeným perníkem založil Josef Janoš v devadesátých letech. Řemeslně pracné perníky podle něj těžko konkurují rychlé a hlavně levné strojové výrobě. Navíc řada zákazníků si nežádá jen medové srdce, velikonoční vajíčka, Mikuláše a čerta, ale třeba barevné hrdiny kreslených filmů. "Kdyby bylo jen po mém vkusu, zdobil bych jen jemnými vzory a bílou polevou," řekl Janoš. Naštěstí prý ale zůstává dost zákazníků, kteří ocení kvalitu řemesla.

"Český perník je pracnější a vyžaduje zručnost, v cizině má perník úplně jinou chuť, jinou konzistenci," dodal.

Spolu s Josefem Janošem se sešly na zámku kvůli soutěži o nejlepší cukrárnu v zemi desítky dalších živnostníků. Třicet z nich si odvezlo ocenění. Úplně nejlepší cukrárnu v republice nyní vlastní Marie Tichá z Dačic.

Autor: LUCIE JELÍNKOVÁ
Mladá fronta DNES - Pardubický kraj, 7.3.2006, str.C2

DALŠÍ INFORMACE: Výroba medového perníku JANOŠ

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 07.03.2006 v 15:50 hodin

Copyright 1998-2021 © Luděk Šorm
www.anthology.winris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.